SUMMER SCHEDULE 2012

BUSINESS ADMINISTRATION - GRADUATE LEVEL COURSES
BA 300A    Survey of Business Foundations (3) T & Th      9:00 am – 11:45 am
            Dr. Ashurov
             
BA 300B    Financial Accounting Foundations (3) T & Th      12:30 pm – 3:15 pm
            Mr.Chavez-Arias
             
BA 301   Managerial Economics (3) M & W      3:30 pm – 6:15 pm
            Dr. Aityan
             
BA 302   Principles of Management (3) M & W   12:30 pm – 3:15 pm
            Dr. Germann
             
BA 303   Finance Management (3) T & Th   9:00 am – 11:45 am
            Dr. Romanyuk
             
BA 304   Marketing Management (3) T & Th   12:30 pm – 3:15 pm
            Dr. Hess
             
BA 306   Business Research Methodology (3) M & W   9:00 am – 11:45 am
            Dr. Germann
             
BA 307   Operations Management (3) T & Th   12:30 pm – 3:15 pm
            Dr. Ashurov
             
BA 308   Human Resources Management (3) T & Th   6:30 pm – 9:15 pm
            Dr. Bogue
             
BA 314   International Finance (3) T & Th   6:30 pm – 9:15 pm
            Dr. Aityan
             
BA 320   Organization Behavior and Administration (3) T & Th   3:30 pm – 6:15 pm
            Dr. Bogue
             
BA 324   Leadership Development (3) M & W   6:30 pm – 9:15 pm
            Dr. Samson
             
BA 370   Communications in Leadership and Negotiations (3) M & W   9:00 am – 11:45 am
            Dr. Schoemaker Rippel
             
BA 380   Business Strategy & Decision Making (3) T & Th   3:30 pm – 6:15 pm
            Dr. Aityan
             
BA 390   Graduate Internship in Business Administration (1-3) ARR   ARR
            Prof. Au
             
BA 398   *MBA Internship Report (3) ARR.   ARR
    *BA 398 report reviewers and internship places need to be approved by Dr. Burak or Dr. Brodsky. Scheduled meeting times will be arranged by each reviewer.        
             
BA 399   *MBA Research Project (3) ARR.   ARR
    *BA 399 advisors and topics need to be approved by Dr. Burak or Dr. Brodsky. Scheduled meeting times will be arranged by each advisor.        
             
BA 414   International Finance (4) T & Th   6:30 pm – 9:15 pm
            Dr. Aityan
             
BA 424   Leadership Development (4) M & W   6:30 pm – 9:15 pm
            Dr. Samson
             
             
BUSINESS ADMINISTRATION - UNDERGRADUATE LEVEL COURSES    
             
BA 10   Introduction to Business  (3) T & Th      9:00 am – 11:45 am
            Dr. Ashurov
             
BA 42   Financial Accounting (4) T & Th      12:30 pm – 3:15 pm
            Mr.Chavez-Arias
        T & Th      3:30 pm – 4:30 pm
        (Section)   Mr.Chavez-Arias
             
BA 110   Management Principles (3) M & W   12:30 pm – 3:15 pm
            Dr. Germann
             
BA 150   Marketing (3) T & Th      12:30 pm – 3:15 pm
            Dr. Hess
             
BA 215   Production Management (3) T & Th   12:30 pm – 3:15 pm
            Dr. Ashurov
             
BA 217   Personnel Management (3) T & Th   6:30 pm – 9:15 pm
            Dr. Bogue
             
BA 275   Industrial and Organizational Behavior (3) T & Th   3:30 pm – 6:15 pm
            Dr. Bogue
             
BA 291   Internship in Business (1-3) ARR   ARR
            Prof. Au
             
             
GENERAL EDUCATION        
             
ECON 20B   Principles of Economics II (Microeconomics) (3) M & W   3:30 pm – 6:15 pm
            Dr. Aityan
             
ENG 75   Critical Thinking (3) M & W   12:30 pm – 3:15 pm
            Dr.Schoemaker Rippel
             
ENG 93   Business Communication  (3) M & W   9:00 am – 11:45 am
            Dr. Schoemaker Rippel
             
MATH 10   College Mathematics (3) M & W   3:30 pm – 6:15 pm
            Dr. Romanyuk
             
SCI 10   Physical Science (3) T & Th      9:00 am – 11:45 am
            Dr. Nguyen
             
SCI 31   Human Biology (3) M & W   9:00 am – 11:45 am
            Dr. Mania
             
             
DIAGNOSTIC IMAGING(ASSOCIATE OF SCIENCE/ULTRASOUND TECHNICIAN CERTIFICATE)
             
DI 10/   Physical Principles of Ultrasound (3) M & W   9:00 am – 11:45 am
UT 10           Dr. Nguyen
             
DI 30/   Anatomy and Physiology (3) M & W   12:30 pm – 3:15 pm
UT 30           Dr. Mania
             
DI 155/   Doppler Vascular Imaging (4) T & Th   9:00 am – 11:45 am
UT 155   3 units of lecture       Dr. Orazova
    1 unit of lab Section 1   T   12:30 pm-4:30 pm
    1 unit of lab Section 2   Th   12:30 pm-4:30 pm
            Ms. Malinowskya
             
DI 175/   Advanced Echo Imaging                      (4)   6:30 pm – 9:15 pm
UT 175   3 units of lecture   W   9:00 am – 11:45 am
            Dr. Ostanina
    1 unit of lab   W   12:30 pm – 4:30 pm
            Ms. Wagle
             
DI 280A   Practicum/Externship I        
    Advisors and scheduled meeting times arranged.   ARR   ARR
            Dr. Orazova
             
DI 280B   Practicum/Externship II   ARR   ARR
    Advisors and scheduled meeting times arranged.       Dr. Orazova
THE ABOVE SCHEDULE IS SUBJECT TO CHANGE.  
             
FINAL EXAMINATION SCHEDULE
Final examinations are held in the classroom in which the class has met during the semester, unless designated otherwise by the instructors. Student with conflicting test schedules should make arrangements with instructors.