FALL SCHEDULE 2019

Please click here to download Fall Schedule 2019

 
BUSINESS ADMINISTRATION - GRADUATE LEVEL COURSES
         
BA 301 I Managerial Economics (3) M 9:00 am – 11:45 am
Prof. Loh
         
BA 301 II Managerial Economics (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
Dr. Aityan
         
BA 302 Principles of Management (3) Sat 9:00 am – 11:45 am
Dr. Dhillon
         
BA 303 Finance Management (3) Sat 12:30 pm – 3:15 pm
  Dr. Pantos
         
BA 304 Marketing Management (3) T &Th 6:30 pm - 9:15 pm
(08/20/2019 - 10/08/2019) Dr. Hibshoosh
         
BA 305 Project Management (3) Sat 12:30 pm – 3:15 pm
  Dr. Dhillon
         
BA 307 Operations Management (3) Th 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisite: MATH 15 or BA 115) Dr. Kruz
         
BA 308 Human Resources Management (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
Dr. Germann
         
BA 309 Ethics of Business Management (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
Dr. Samson
         
BA 310 International Economics (3) Th 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: ECON 20A) Dr. Anokhin
         
BA 312 Business Research Methodology (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisites: BA 115, BA 301) Dr. Anokhin
         
BA 314 International Finance (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: BA 140 or BA 303) Prof. Loh
         
BA 315 International Business and Investment Strategy (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: ECON 20A) Dr. Ashurov
         
BA 316 International Management (3) Th 9:00 am – 11:45 am
(Prerequisite: BA 302) Dr. Germann
         
BA 317 Political and Legal Aspects of International Business (3) M 6:30 pm – 9:15 pm
Dr. Samson
         
BA 320 I Organization Behavior and Administration (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
Dr. Bogue
         
BA 320 II Organization Behavior and Administration (3) T & Th 6:30 pm – 9:15 pm
(10/10/2019 - 12/07/2019) Dr. Guerra
         
BA 323 Organizational Development (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: BA 110 or BA 302)     Dr. Bogue
         
BA 330 Entrepreneurship (3) T 3:30 pm – 6:15 pm
      Dr. Ashurov
         
BA 336 Human Factors in Small Businesses (3) Th 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: BA 308) Dr. Ahanotu
         
BA 340 Managerial Accounting and Financial Control (3) W 9:00 am – 11:45 am
(Prerequisite: BA 42) Prof. Loh
         
BA 343 International Banking (3) Th 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisite: BA 140 or BA 303) Dr. Pantos
         
BA 344 International Securities and Foreign Exchange (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisite: BA 140 or BA 303) Prof. Sevall
         
BA 350 Management Information Systems (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisites: CS 10, BA 146) Dr. Aityan
         
BA 351 Digital Marketing (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisites: BA 304) Dr. Anokhin
         
BA 352 Advanced Systems Analysis and Design (3) Sat 9:00 am – 11:45 am
(Prerequisite: BA 160 or BA 350) Dr. Yoffe
         
BA 353 Information Systems Database Management (3) Sat 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: BA 160 or BA 350) Dr. Yoffe
         
BA 354 E-Commerce (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
Dr. Kruz
         
BA 355 Special Topics in Management Information Systems: (3) T 3:30 pm – 6:15 pm
Application of Artificial Intelligence Dr. Aityan
in Modern Information Systems
  (Prerequisites: Instructor's permission and BA 160 or BA 350)      
         
BA 364 Investments (Real Estate) (3) W 6:30 pm – 9:15 pm
(Prerequisite: BA 303) Prof. Sevall
         
BA 365 Investments (The Stock Market) (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisite: BA 303) Dr. Aityan
         
BA 367 Credit Risk Management (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: BA 303)     Prof. Loh
 
BA 370 Communications in Leadership and Negotiations (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
Dr. Schoemaker Rippel
   
BA 390 I Business Strategy and Decision-Making (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisites: BA 301, BA 304, BA 307, BA 320, Dr. Burak
BA 340, and at least two concentration courses)
       
BA 390 II Business Strategy and Decision-Making (3) Th 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisites: BA 301, BA 304, BA 307, BA 320, Dr. Pantos
BA 340, and at least two concentration courses)
       
BA 381   *Graduate Internship in International Business (1-3) ARR ARR
         
BA 382   *Graduate Internship in Finance Management and Investments (1-3) ARR ARR
         
BA 383   *Graduate Internship in General Business (1-3) ARR ARR
       
BA 384   *Graduate Internship in Human Resources Management (1-3) ARR ARR
         
BA 385   *Graduate Internship in Management Information Systems (1-3) ARR ARR
           
BA 386   *Graduate Internship in Marketing Management (3) ARR ARR
*(Required Documents: A Job Offer Letter;
Agreement for Internship signed by work supervisor,
LU advisor, and approved by Director of Records.
           
BA 397   **MBA Case Study Report (3) ARR ARR
(Prerequisite: last term of or
after completion of the coursework)
           
BA 398   MBA Internship Report (3) ARR ARR
**BA 398 advisors and internship positions need to
be approved by Dr. Burak or Dr. Brodsky.
Scheduled meeting times will be arranged by each advisor.
  (Prerequisite: last term of/after completion of coursework)      
  **(Required Documents: Approved Proposal for Internship;      
  a Job Offer Letter; Agreement for Internship signed      
  by work supervisor, LU advisor, and approved by      
  Director of Records.)      
         
BA 399   **MBA Research Report (3) ARR ARR
**BA 399 advisors and topics need to be
approved by Dr. Burak or Dr. Brodsky.
Scheduled meeting times will be arranged by
each advisor.
(Prerequisites: GPA 3.2 or above,
BA 380, and preferably BA 390)
**(Required Document: Approved Proposal
    for Research Project signed by advisor)      
           
BA 414 International Finance (4) W 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: BA 140 or BA 303) Prof. Loh
         
BA 415 International Business and Investment Strategy (4) M 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: BA 310) Dr. Ashurov
 
BA 417 Political and Legal Aspects of International Business (4) M 6:30 pm – 9:15 pm
Dr. Samson
 
BA 423 Organizational Development (4) W 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: BA 302) Dr. Bogue
         
BA 436 Human Factors in Small Businesses (4) Th 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: BA 308) Dr. Ahanotu
         
BA 443 International Banking (4) Th 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisite: BA 140 or BA 303) Dr. Pantos
         
BA 444 International Securities and Foreign Exchange (4) W 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisite: BA 140 or BA 303) Prof. Sevall
         
BA 464 Investments (Real Estate) (4) W 6:30 pm – 9:15 pm
(Prerequisite: BA 303) Prof. Sevall
       
         
BA 465 Investments (The Stock Market) (4) M 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisite: BA 303) Dr. Aityan
         
BA 467 Credit Risk Management (4) M 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: BA 303) Prof. Loh
         
         
BA 490 A Business Strategy and Decision-Making for (4) Th 12:30 pm – 3:15 pm
  International Business     Dr. Pantos
(Prerequisites: Completion of all 300-level courses  
  and at least three elective courses)      
         
BA 490 B Business Strategy and Decision-Making for (4) W 12:30 pm – 3:15 pm
  Finance Management     Dr. Burak
(Prerequisites: Completion of all 300-level courses  
  and at least three elective courses)      
         
BA 481   * Graduate Internship and Report in International (4) ARR ARR
Business
         
BA 482   * Graduate Internship and Report in Finance and (4) ARR ARR
Investments
         
BA 484   * Graduate Internship and Report in Human (4) ARR ARR
    Resources Management      
           
    *(Required Documents: A Job Offer Letter;      
    Agreement for Internship signed by work supervisor,      
    LU advisor, and approved by Director of Records.)      
           
BA 597   ** DBA Dissertation I (3) ARR ARR
**DBA Dissertation advisors and topics need to be
approved by Dr. Burak or Dr. Brodsky in BA 597.
Scheduled meeting times will be arranged by
each advisor.
(Prerequisites: Completion of all DBA core
courses, DBA candidacy standing, BA 501
    or BA 502, BA 510)      
           
BA 598   ** DBA Dissertation II (3) ARR ARR
**Scheduled meeting times will be arranged by
    each advisor.      
    (Prerequisite: Completion of BA 597)      
           
BA 599   ** DBA Dissertation III (3) ARR ARR
**Scheduled meeting times will be arranged by
each advisor.
(Prerequisite: Completion of BA 598)
 
BUSINESS ADMINISTRATION - UNDERGRADUATE LEVEL COURSES
         
BA 10 Business Foundations (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
Dr. Germann
         
BA 42 Financial Accounting (4) W 9:00 am – 11:45 am
Dr. Tailab
W(Section) 12:30 pm – 2:15 pm
        Dr. Tailab
       
BA 115 Statistics (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: MATH 10 or MATH 15) Prof. Sevall
         
BA 140 Fundamentals of Finance (3) M 12:30 am – 3:15 pm
(Prerequisite: MATH 10 or MATH 15) Dr. Tailab
         
BA 146 Applications Software (3) T 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisite: CS 10) Prof. Sevall
         
BA 150 Marketing (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: BA 10 or equivalent) Dr. Hess
         
BA 215 Production Management (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisites: BA 110, BA 115) Dr. Ashurov
         
BA 217 Personnel Management (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: BA 110) Dr. Germann
         
BA 234 Principles of Import and Export Management (3) T & Th 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisite: BA 110, BA 130) Mr. Melaku
(10/10/2019 - 12/03/2019)
         
BA 290 Business Policies (3) Th 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: Senior Standing)     Dr. Kruz
         
BA 298   *Internship in Business (1-4) ARR ARR
    *(Required Documents: A Job Offer Letter;      
    Agreement for Internship signed by work supervisor,      
    LU advisor, Admissions and Records and )      
    Registrar Offices permission.      
           
BA 299 Research Project in Business (3) ARR ARR
  (Prerequisite: Senior Standing)    
         
 
COMPUTER SCIENCE
         
CS 10 Introduction to Computer Science (3) M 9:00 am – 11:45 am
Mr. Vaidya
   
ECONOMICS
         
ECON 10 Economic Geography (3) Th 3:30 pm – 6:15 pm
Dr. Anokhin
   
ECON 20A Principles of Economics I (Macroeconomics) (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
Dr. Ashurov
   
ENGLISH
         
ENG 82A Written Communication I (3) Th 9:00 am – 11:45 am
Dr. Schoemaker Rippel
 
HUMANITIES
         
HUM 10 Introduction to Humanities (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
Dr. Bergerud
 
MATHEMATICS
         
MATH 10 College Mathematics (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
Dr. Filane
 
POLITICAL SCIENCE
         
POL SCI 10 United States Government (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
Dr. Bergerud
 
PSYCHOLOGY
         
PSYCH 10 Fundamentals of Psychology (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
Prof. Stamatakis
 
NATURAL SCIENCES
         
SCI 10 Physical Science (3) W 9:00 am – 11:45 am
Dr. Filane
 
SCI 31 Human Biology (3) T 9:00 am – 11:45 am
Dr. Mania
 
 
DIAGNOSTIC IMAGING
         
DI 20 Medical Terminology (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
Dr. Mania
         
DI 110 Ultrasound Principles and Protocols (4) M 12:30 pm – 3:15 pm
3 units of lecture (08/19/2019 - 12/02/2019) Dr. Mania
1 unit of lab (08/26/2019 - 11/04/2019) M 9:00 am – 11:45 am
(Prerequisites: DI 10, DI 30) Ms. Kay
         
DI 114 Vascular Anatomy and Hemodynamics (3) W 9:00 am – 11:45 am
(Prerequisite: DI 110) Ms. Kay
         
DI 115 ECG and Arrhythmias Interpretation (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
2 units of lecture (08/20/2019 - 10/22/2019) Dr. Mania
1 unit of lab (08/27/2019 - 10/29/2019) T 9:00 am – 11:45 am
(Prerequisite: DI 30) Dr. Smolyarchuk
         
DI 120 OB/GYN Ultrasound I (4) T 9:00 am – 11:45 am
3 units of lecture (08/20/2019 - 12/03/2019) Dr. Paredes
1 unit of lab (08/27/2019 - 10/29/2019) T 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: DI 110) Dr. Smolyarchuk
         
DI 124 Peripheral Vascular (4) M 9:00 am – 11:45 am
3 units of lecture (08/19/2019 - 12/02/2019) Dr. Mania
1 unit of lab (08/26/2019 - 11/04/2019) M 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: DI 114) Ms. Kay
         
DI 125 Introduction to Echocardiography (4)) T 3:30 pm – 6:15 pm
3 units of lecture (08/20/2019 - 12/03/2019)   Dr. Smolyarchuk
1 unit of lab (08/27/2019 - 10/29/2019) T 6:30 pm – 9:15 pm
(Prerequisites: DI 110, DI 115) Mr. Davis
         
DI 140 OB/GYN Scanning (Lab) (3) W & Th 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisite: DI 130)     Dr. Smolyarchuk
 
DI 244 Vascular Scanning (Lab) (3) W & Th 3:30 pm – 6:15 pm
(Prerequisite: DI 234) Dr. Smolyarchuk
         
DI 261 Advanced OB/GYN Scanning (Lab) (3) W & Th 12:30 pm – 3:15 pm
(Prerequisite: DI 251) Dr. Smolyarchuk
         
DI 265 Advanced Echo Imaging (Lab) (3) M & W 6:30 pm – 9:15 pm
(Prerequisite: DI 255) Dr. Mania/Mr. Davis
         
DI 281 B   *** Practicum/Externship II in Sonography (3) ARR ARR
        Dr. Zakasovskaya
         
DI 284 A   ** Practicum/Externship I in Vascular Ultrasound (3) ARR ARR
        Dr. Zakasovskaya
         
DI 284 B   *** Practicum/Externship II in Vascular Ultrasound (3) ARR ARR
        Dr. Zakasovskaya
         
DI 285 A   ** Practicum/Externship I in Echocardiography (3) ARR ARR
        Dr. Zakasovskaya
         
DI 285 B   *** Practicum/Externship II in Echocardiography (3) ARR ARR
        Dr. Zakasovskaya
         
  **(Prerequisite: Permission of the Externship      
  Coordinator and the Program Director)
     
  (Required Document: An Agreement for Externship      
  signed by work supervisor and LU advisor.)      
         
    ***(Prerequisites: DI 281/284/285 A; Permission of      
  the Externship Coordinator and the Program Director)      
  (Required Document: An Agreement for Externship      
  signed by work supervisor and LU advisor.)      
         
 
FINAL EXAMINATION SCHEDULE 
Final examinations are held in the classroom in which the class has met during the semester, unless
designated otherwise by the instructors. Students with conflicting test schedules should make
arrangements with instructors.
(A detailed final examination schedule will be published in December 2019.)
 
 
ACADEMIC CALENDAR 
 
Semester begins; placement tests August 14
Academic advising and registration August 15-16
Classes begin August 19
Orientation August 23
Labor Day (Holiday) September 2
Last day classes may be added/dropped without academic penalty September 3
Veterans Day (Holiday) November 11
Fall recess November 26-30
Classes resume December 2
Final examinations December 2-7
Fall semester ends December 7